Porównanie tłumaczeń Prz 9:18

Lecz (taki) nie wie, że tam (miejsce) cieni zmarłych,* a jej zaproszeni (kończą) w głębiach Szeolu.**[*Cienie zmarłych, רְפָאִים (refa’im), zob. 220 3:13-19; 230 88:5; 240 2:18-19; 290 14:9-11.][**Lub: zwabieni przez nią (kończą) w głębiach Szeolu. Wg G: Ale (taki) nie wie, że śmiertelni u niej giną / i że spotyka (ich) ona na grzędach Hadesu. 18a Odskocz jednak i nie pozostawaj za długo w tym miejscu / ani nie zatrzymuj na niej swego oka. 18b W przeciwnym razie musiałbyś przejść przez nieznaną wodę / i przejść ponad nieznaną rzeką. 18c Lecz od tej wody nieznanej trzymaj się z dala / i nie pij z nieznanej studni, 18d abyś mógł żyć długi czas, / by mogły być ci dodane lata życia.]
Lecz zapraszany nie wie, że to miejsce cieni zmarłych, że wchodząc do niej, skończy w głębi ich świata.
Ale on nie wie, że tam są umarli, że jej zaproszeni w głębinach piekła.
Ale prostak nie wie, że tam są umarli, a ci, których wezwała, są w głębokościach grobu.
A nie wiedział, że tam są obrzymowie i w głębokościach piekielnych goście jej.
Nie wie, że są tam cienie zmarłych, jej zaproszeni w głębinach Szeolu.
Lecz prostaczek nie wie, że tam same cienie, że jej goście przebywają w głębinach krainy umarłych.
Nie wie on jednak, że są tam cienie, że w głębinach Szeolu są przez nią zaproszeni.
A on nie wie, że u niej mieszkają cienie, że zaproszeni przez nią zeszli w głąb krainy umarłych.
A on nie wie o tym, że tam przebywają duchy zmarłych, że w głębokościach Szeolu znajdują się [już] jego goście.
Він же не знає, що хто у неї був згине, і буває на долівці аду. Але відійди, не забарися на місці, ані не поклади на неї твого ока. Бо так пройдеш чужу воду і перейдеш чужу ріку. Віддаляйся ж від чужої води і не пий з чужого джерела, щоб ти жив багато часу, а тобі додалися роки життя.
Zaś on nie dochodzi do wniosku, że są tam śmiertelne cienie i że jej goście przebywają w głębinach Krainy Umarłych.
Lecz on nie wie, że przebywają tam ci, którzy są bezsilni w śmierci, że zwołani przez nią znajdują się w głębiach Szeolu.